Hatay, který byl zničen při zemětřesení v centru Kahramanmaraş, Rönesans V troskách rezidence bylo nalezeno bezvládné tělo Christiana Atsua, ghanského fotbalisty Atakaş Hatayspor. Fotbalová komunita zveřejnila kondolenční zprávy po smrti Christiana Atsua.

Fotbalista Hatayspor Christian Atsu zůstal pod troskami rezidence, která byla zničena v okrese Antakya při zemětřesení, která se odehrála v Kahramanmaraş 6. února.

Atsuův manažer, Murat Uzunmehmet, učinil prohlášení na svém účtu na sociálních sítích a řekl: „Christian Atsu byl nalezen a bohužel přišel o život“.

V prohlášení učiněném TFF: „S hlubokým smutkem jsme se dozvěděli, že fotbalista Atakas Hatayspor, Christian Atsu, přišel o život při zemětřesení, které udusilo naši zemi. Upřímnou soustrast rodině Christiana Atsu, příbuzným, fanouškům a komunitě Hatayspor. Hluboce cítíme bolest všech životů, které jsme ztratili při zemětřesení a přejeme brzké uzdravení našim zraněným. Upřímnou soustrast našemu milovanému národu."

Kdo je Christian Atsu?

Christian Atsu (narozen 10. ledna 1992, Atsu, Ada Foah, oblast Greater Accra – zemřel v únoru 2023, Hatay) je ghanský bývalý mezinárodní fotbalový hráč, který hrál v oblasti útočníka. Nakonec hrál v Hataysporu, jednom z týmů Super League.

Klubová kariéra

Porto

Atsu se přestěhoval do Porta ve věku 17 let poté, co dokončil svou fotbalovou formaci v klubu. Dne 14. května 2011 byl draftován hlavním trenérem týmu André Villas-Boasem v zápase Primeira Ligy proti Marítimu. Zápas však dohrál na lavičce.

Týmový kolega Kelvin a Atsu byli zapůjčeni do Rio Ave, které soutěží ve stejné lize, na sezónu 2011-12. Svůj první zápas v lize odehrál 28. srpna 2011 proti Olhanense, kde doma prohráli 1:0. Přestože Atsu vstřelil svůj první gól proti Benfice ve 16. minutě na stadionu Işık dne 2011. prosince 24 a dostal svůj tým do vedení, tým zápas prohrál 5:1.

Po návratu do Porta v sezóně 2012-13 začal fotbalista v top 11 v devíti ligových zápasech. V té sezóně se tým stal potřetí v řadě mistrem ligy.

Chelsea

Dne 1. září 2013 Atsu podepsal pětiletou smlouvu s Chelsea za přestupní poplatek 3,5 milionu £, poté byl okamžitě zapůjčen nizozemskému klubu SBV Vitesse do konce sezóny 2013-14.

Na zapůjčení Vitesse

6. října 2013 Atsu debutoval proti Feyenoordu a v 77. minutě nahradil Kazaišviliho. Přestože měl asistenci na Mike Havenaar, nedokázal zabránit Vitesse prohře 2:1. 19. října nastoupil Atsu svou první základní sestavu proti SC Heerenveen a Vitesse vyhrál zápas 11-3. Dne 2. listopadu vstřelil fotbalista, který vstřelil penaltu proti FC Utrecht, svůj první gól za můj tým a Vitesse na konci zápasu vyhrál 9:3.

Atsu odehrál za nizozemský tým celkem 30 zápasů, vstřelil 5 gólů a tým dokončil ligu na 6. místě a postoupil do play-off o Evropu.

Na hostování do Evertonu

Dne 13. srpna 2014 byl Atsu zapůjčen do klubu Premier League Everton do konce sezóny 2014-15. Debutoval za klub o 10 dní později proti Arsenalu, kde remizoval 2:2 v Goodison Parku, a v 85. minutě nahradil Kevina Mirallase.

21. září 2014 si Atsu odbyl ligový debut proti Crystal Palace, který skončil domácí porážkou 3:2. Po absenci kvůli Africkému poháru národů se Atsu vrátil do sestavy proti Young Boys v zápase Evropské ligy 19. února 2015. Byl zařazen na posledních pět minut a nahradil hattrick Romelu Lukaku. O tři dny později byl vystřídán v poslední minutě zápasu proti Leicesteru City, kde doma remizovali 2:2.

V zápase proti Newcastlu United 15. března 2015, do konce zbývalo pět minut, jedl ze svého domova a asistoval svému spoluhráči Rossovi Barkleymu, který se do hry také později přihlásil, přispěl ke třetímu gólu Evertonu a doma vyhráli 3:0. Na oplátku za Atsuův vliv poté, co vstoupil do hry v posledních minutách, se 19. března umístil v první jedenáctce venku proti Dynamu Kyjev ve druhém zápase posledního 16. kola Evropské ligy. Everton, který měl doma výhodu 11:2, se s pohárem rozloučil po prohře 1:5 venku. Toto byl poslední zápas Atsu za Everton, který byl ze hry odstraněn v 2. minutě.

Na zapůjčení do Bournemouthu

Dne 29. května 2015 byl Atsu zapůjčen nově povýšenému Bournemouthu do Premier League. Generální ředitel klubu Neill Blake popsal dohodu jako „obrovskou ránu“. V týmu debutoval 25. srpna proti Hartlepool United, který ve druhém kole Ligového poháru porazili 4:0. Atsuův další týmový zápas byl v Preston North End, kde je porazili v dalším kole. Dne 1. ledna 2016 byl Chelsea odvolán, aniž by odehrál za Bournemouth v lize jakýkoli zápas.

Na zapůjčení do Malagy

24. ledna 2016 Atsu mluvil v rozhovoru pro BBC World Service o svém odchodu z Chelsea a chystaném přestupu do Levante. Další den byl zapůjčen do Málagy místo Levante. 5. února 2016 Atsu debutoval proti Getafe CF v základní jedenáctce a zápas skončil vítězstvím 11:3.

Newcastle United

Dne 31. srpna 2016 byl Atsu zapůjčen do Newcastlu United na jeden rok s opcí přijmout jeho posudek. 13. září debutoval svému týmu proti Queens Park Rangers, který venku porazili 6:0, a v 61. minutě vystřídal Yoana Gouffrana a asistoval Aleksandaru Mitrovićovi, který vstřelil pátý gól v poli. Svůj klubový debut zaznamenal 1. října proti Rotherhamu United při výhře 1:0, kdy vstřelil po sobě jdoucí góly za Cardiff City a Wigan Athletic.

V květnu 2017, Atsu podepsal čtyřletou smlouvu s Newcastle za přestupní poplatek 6,2 milionu £.

Kariéra národního týmu

Atsu debutoval za Ghanu 1. června 2012 proti Lesothu a v zápase skóroval. BBC jej popsal jako „dokonalou naději“, ESPN jej popsal jako „rychlého a technicky působivého“ a budoucí hvězdu národního týmu.

Následující rok byl povolán do týmu Afrického poháru národů v Jižní Africe. Začal v základní jedenáctce v zápase Kongo DC, kde remizovali 2:2, a později byl vystřídán při výhře 11:1 proti Mali. V posledním zápase skupiny otočil 0 proti Nigeru v Port Elizabeth a vstřelil druhý gól zápasu při jejich výhře 11:3, zatímco jeho země skončila na čele skupiny a postoupila do čtvrtfinále. Atsu vstřelil gól z penalty v zápase, kde Ghana, která skončila čtvrtá na turnaji, prohrála s Burkinou Faso na penalty a byla vyloučena.

Atsu byl vybrán do týmu pro mistrovství světa ve fotbale 2014 a hrál v top 11 ve všech zápasech týmu, který vypadl ve skupinové fázi.

Na Africkém poháru národů v roce 2015 Atsu vstřelil dva góly proti Guineji, kterou ve čtvrtfinále porazil 3:0. Fotbalista přispěl k tomu, aby se jeho tým dostal do finále, hrál také proti Pobřeží slonoviny, které ve finále prohráli na penalty. Na konci turnaje získal cenu pro hráče turnaje a cenu pro gól turnaje za gól proti Guineji.

Osobní život

Atsu je oddaný křesťan, který sdílí biblické verše na sociálních sítích. Je ženatý a má dvě děti.

Bylo oznámeno, že Atsu, který byl pod troskami v Hatay při silném zemětřesení o síle 6, jehož epicentrum bylo v okrese Pazarcık v Kahramanmaraş, ke kterému došlo 2023. února 10 a způsobilo velkou zkázu v 7.7 provinciích, přišel o život dne 18. února 2023. Den před tímto zemětřesením padl jediný gól zápasu, který Hatayspor uhrál proti Kasımpaşe a vyhrál 1:0, 90+7. zaznamenané v minutách.